Informacja Administratora

Historia powstania SP 160 w Łodzi
Nasza szkoła powstała w dniu 1 lutego 1945 roku w budynku dawnej szkoły
nr 160 przy ulicy Gdańskiej 90. Kierownictwo szkoły otrzymał pan Jan Kowalczyk, a pierwszymi nauczycielami zostały panie Zofia Sicińska - Łucka, Weronika Lizakowa oraz Stefania Zalc.

Początki naszej szkoły
Budynek szkoły zajęty był przez jednostkę wojskową Ochrony Kolei Państwowych, więc ówczesne władze wojskowe przydzieliły dla potrzeb szkolnych jedno pomieszczenie w budynku przy ulicy Gdańskiej 96. Pierwszymi sprzętami szkolnymi były dwie długie ławy, trzy krzesła i stół.

Zapisy pierwszych uczniów
Zapisy pierwszych uczniów rozpoczęły się wkrótce po 19 stycznia 1945 roku, kiedy to samorzutnie organizujące się "Tymczasowe Władze Oświatowe" i ocaleni po okupacji hitlerowskiej tutejsi oraz przybyli do Łodzi nauczyciele podjęli próbę zorganizowania nauki szkolnej.

Rozpoczęcie roku szkolnego
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego zgromadziło trzydzieścioro uczniów i ich rodziców w nieopalonej, ale udekorowanej sali. Godło szkolne przyniósł ojciec jednego z uczniów - pan Stanisław Terepeta. W inauguracji uczestniczyły też dzieci z okupacyjnego kompletu tajnego nauczania. Jeden z chłopców recytował wiersz "Orzeł Biały". Potem odbyło się uroczyste "Ślubowanie" szkolne.

Budynek szkoły
Władze oświatowe przydzieliły szkole z dniem 1 kwietnia 1945 roku budynek przy ulicy Andrzeja Struga 24. Pierwsze lekcje w "nowej szkole" odbyły się na boisku szkolnym, bowiem jej dotychczasowy lokator - Zarząd Zrzeszenia Kupców - z dużymi oporami rezygnował z dotychczasowej siedziby.

Pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej
Pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej odbyło się 7 kwietnia 1945 r, a jego porządek dzienny obejmował punkty: organizacja szkoły; przydział przedmiotów nauczania i wychowawstw; dzienniki lekcyjne; dyżury przed lekcjami i w czasie przerw; obserwacja dzieci (normy zachowania); higiena dzieci; komunikaty; organizacja młodzieży; dożywianie dzieci; komitety rodzicielskie; wolne wnioski.

Pierwszy rok nauki
Szkoła w pierwszym bardzo krótkim roku nauki liczyła 288 uczniów zgrupowanych w 6 klasach: Klasa I - 50 uczniów; Dwie klasy II - 81 uczniów; Klasy III i IV - po 47 uczniów; Klasa V - 31 uczniów; Klasa VI - 32 uczniów. Niejednokrotnie w klasach uczyło się po pięć - sześć roczników dzieci.

Pierwsze podręczniki
Pierwsze podręczniki do nauki pochodziły z lat 1918 i 1920. Znalezione zostały na strychu w składzie makulatury przy ulicy Pabianickiej. Rok szkolny zakończył się 14 lipca. Pomimo bardzo trudnych warunków nauczania promocję do następnych klas otrzymało 258 uczniów; dziesięcioro nie zostało sklasyfikowanych.

Rozbudowa szkoły
W 1957 roku rozpoczęto rozbudowę szkoły. Dzięki staraniom Komitetu Rodzicielskiego i Rady Pedagogicznej w ciągu 9 miesięcy wybudowano nową szkołę i połączono ją z wyremontowanym starym budynkiem. W dniu 1 września 1958 roku, inauguracji roku szkolnego towarzyszyło oddanie do użytku nowej Szkoły Podstawowej Nr 160. Kierownikiem nowej szkoły został pan Władysław Sopiński.

Imię szkoły
Trzy lata później, w dniu 8 maja 1961 roku szkole nadano imię "Powstańców Śląskich" - oraz tytuł opiekuna miejsc pamięci narodowej, za przyjęcie patronatu nad związaną z tym imieniem częścią naszej narodowej historii i zobowiązanie do pielęgnowania wiedzy o Powstańcach Śląskich. Odtąd, nasza szkoła stara się tradycje te przekazywać kolejnym pokoleniom uczniów.

Sztandar
W 1978 roku szkole ufundowany został sztandar z imieniem Powstańców Śląskich oraz przekazana urna z ziemią z terenów walk powstańczych na Górze Świętej Anny.

Kierownicy i dyrektorzy

Jan Kowalczyk - kierownik Szkoły od 1.02.1945 r.
Stanisław Krąbczyński - kierownik Szkoły od 1.04.1945 r.
Władysław Sopiński - kierownik Szkoły od 1.09.1958 r.
Maria Malinowska - kierownik Szkoły od 1970 r.
Przemysław Wojciszewski - dyrektor Szkoły od 1972 r do 30.04.1974 r
Władysława Bednarek - dyrektor Szkoły od 1.05.1974 r.
Jerzy Wędzisz - dyrektor Szkoły od 1981 r. do 31.08.1993 r.
Bogumiła Dyjankiewicz - dyrektor Szkoły od 1.09.1993 r. do 31.05.2006 r.
Andrzej Woziński - dyrektor Szkoły od 1.06.2006 r.